Kalkulator kredytu hipotecznego

Nie musimy udawać się do placówki bankowej, ażeby móc dowiedzieć się, ile i na jakich warunkach możemy otrzymać kredytu hipotecznego. Kalkulator kredytu hipotecznego, na pewno nam to ułatwi. Warto dowiedzieć się, jak tego typu narzędzie działa w wersji online.  Doradca kredytowy pomoże nam w wybraniu najlepszego dla nas kredytu. Tylko że musimy udać się na wizytę do pracownika banku czy też do pośrednika kredytowego. Nierzadko musimy odwiedzić go co najmniej dwa razy, zanim poznamy dokładną odpowiedź. Jeśli chcemy szybciej ją poznać, warto wykorzystać do tego celu kalkulator hipoteczny kredytu.

Darmowy kalkulator kredytu hipotecznego

Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego? 

Podczas, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, każdy spośród banków zanim wyda wiążącą decyzję kredytową sprawdzi dokładnie, jaką kredytową zdolnością odznacza się wybrany klient. Zdolność ta jest interpretowana jako możliwość spłacania rat razem z odsetkami i pozostałymi kosztami, które generuje kredyt na dom. Kalkulator ułatwi nam wcześniejsze wstępne wykonanie tego typu obliczeń. Zanim złożymy wniosek o kredyt w konkretnym banku, powinniśmy przemyśleć kwestię, czy nie przerośnie nas konkretna comiesięczna rata kredytu hipotecznego. Kalkulator pozwoli nam sprawdzić, czy mamy w ogóle szansę na uzyskanie kredytu. Sprawdzenie, czy biorąc pod uwagę bieżące dochody, które co miesiąc uzyskujemy, będziemy w stanie płacić raty kapitałowo-odsetkowe to kolejna przydatna funkcja, jaką posiada kalkulator raty kredytu hipotecznego

Informację na temat tego, jak dużą ratę hipotecznego kredytu będziemy musieli płacić, możemy bardzo łatwo uzyskać w sieci. W takim celu trzeba wykorzystać na przykład kalkulator kredytowy mieszkaniowy. To narzędzie łatwe do obsługi, które przyniesie nam potrzebne informacje. 

W kalkulatorze do kredytu hipotecznego, trzeba tylko podać: 

  • oprocentowanie kredytu,
  • okres spłacania kredytu,
  • kwotę kredytu hipotecznego. 

Po tym, jak klikniemy przycisk ,,wylicz ratę kredytu”, od razu otrzymamy zwrotną odpowiedź pod postacią wysokości rat hipotecznego kredytu. Pokażą się nam przy tym dwie różne wartości: 

  • wysokość rat malejących,
  • wysokość rat równych. 

W wypadku malejących rat i spłacania kredytu w ten właśnie sposób, rezultatem obliczeń internetowego kalkulatora hipotecznego będzie zakres wartości wszystkich rat. Wszystko to jest rezultatem specyfiki spłacania kredytu w równych oraz malejących ratach w czasie kredytowania. 

Zachowajmy ostrożność korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego

Korzystanie z kalkulatora kredytu hipotecznego w internecie, jest bezpłatne. Trzeba jednakże zachować ostrożność. Na niektórych stronach w tematyce kredytowej, kiedy wpiszemy informacje, na podstawie których kalkulator ma za zadanie wyliczyć nasze raty, nie otrzymamy rezultatu, a naszym oczom ukaże się uwaga. To informacja na temat tego, iż konieczne jest wyplenienie formularza zgłoszeniowego. Inaczej nie przejdziemy do treści oferty. Kiedy zatem zechcemy zapoznać się z obliczeniami wykonanymi przez kalkulator, w rezultacie podejmie z nami kontakt właściwy doradca kredytowy czy też pracownik danego banku i zechce przedstawić nam choćby jedną z ofert. W efekcie czego i tak będziemy musieli wybrać się do placówki bankowej czy do biura pośrednictwa finansowego. Następnym minusem będzie fakt, iż podczas wpisywania własnych danych do formularza kontaktowego, musimy podać chociażby e-mail (a czasami nawet własny numer telefonu), akceptując automatycznie warunki skorzystania z oferty i wyrażając zgodę na otrzymanie materiałów reklamowych z banku czy też innego typu instytucji finansowej. 

Kalkulator kredytu hipotecznego – raty równe albo malejące 

Większość banków w naszym kraju podczas udzielania kredytu hipotecznego, daje klientowi prawo wyboru, czy będzie on spłacał kredyt w ratach malejących czy też w równych. 

Równe raty mają to do siebie, iż ich wysokość będzie właściwie identyczna podczas całego okresu kredytowania. Wahania w zakresie wysokości rat, mogą wynikać tylko ze zmian w oprocentowaniu kredytu, jeżeli mamy do czynienia z kredytem mającym zmienne oprocentowanie. 

Raty równe odznaczają się tym, iż w pierwszym okresie kredytowania są niższe o kilkanaście procent, aniżeli rat malejące, za co odpowiedzialne są różnice w wysokości płaconego kapitału. 

W przypadku równych rat kredytobiorcy znacznie wolniej spłacają część kapitałową. Sama liczba odsetek w wypadku obydwu wymienionych typów rat jest identyczna. Rata równa, która nazywana jest także ratą annuitetową, ma względnie jednakowe wartości w każdym z miesięcy przez cały czas kredytowania. 

Jak sama nazwa wskazuje, raty malejące maleją razem z postępem w spłacaniu kredytu. Ich kapitałowa część będzie za każdym razem taka sama, niemniej jednak odsetki na samym początku są wyższe, z uwagi na co rata jest też większa od równej raty. 

Jeżeli zdecydujemy się na raty malejące przy spłacaniu kredytu hipotecznego, musimy mieć większą zdolność kredytową, aniżeli gdybyśmy ten sam kredyt spłacali w systemie równych rat. Może się zatem okazać, iż w takim przypadku bank odmówi nam udzielenia kredytu. 

Kalkulator kredytu hipotecznego wskaże nam, ile będą wynosić ewentualne raty kapitałowo-odsetkowe, ale nie uwzględni składek na ubezpieczenie albo prowizji, które mają wpływ na wysokość rat w kredycie hipotecznym. 

Scroll to Top