Rok 2020 i pierwszy kwartał roku 2021 były trudnym czasem dla większości działów gospodarki. Wpływ pandemicznych ograniczeń oraz zawirowania na rynkach finansowych odbiły się szerokim echem na sytuacji banków, deweloperów oraz konsumentów, będących głównym odbiorcą usług finansowych. Przeciętny Kowalski, chcący kupić mieszkanie w czasie pandemii powinien posiadać co najmniej 20% wartości nieruchomości wkładu własnego. Czy dla młodych, będących na starcie jest to korzystna regulacja?
Mieszkanie dla młodych-czy program nadal funkcjonuje?
Nie jest zaskoczeniem, że program Mieszkanie dla Młodych, o którym myślisz skończył się w 2018 roku po rozdysponowaniu środków, przyznanych na jego realizację. Dofinansowanie kredytów hipotecznych dla osób do 35 roku życia, nie posiadających dotąd nieruchomości na własność obejmował wsparcie rządowe w spłacie kredytu hipotecznego. Nieruchomość musiała być ściśle związana z wymogami programu, określającymi jej powierzchnię, lokalizację na terenie Polski. Dziś program mieszkanie dla młodych nie funkcjonuje w takim kształcie. Nie można również liczyć na dofinansowanie do kwoty wynajmu przez okres do 15 lat na każdą osobę zamieszkującą. Program mieszkanie na start, który propagowano od 2019 roku uległ zakończeniu. Dziś młodzi konsumenci, będący na starcie muszą uzbierać wkład własny i zaciągnąć zobowiązanie kredytowe na warunkach ogólnych.
MDM 2023-wymogi instytucji kredytujących w 2023 roku
Trudny okres pandemii, w którym rynek kredytów hipotecznych stał się mniej przystępny dla konsumentów przedkłada się na wymogi instytucji kredytujących. Banki wymagają obecnie aż 20% wkładu własnego przy podpisaniu umowy kredytu hipotecznego. Zmniejszenie obowiązujących ograniczeń oraz powolny powrót do stabilizacji w wielu branżach sprawił, że bankowe restrykcje nieznacznie uległy obniżeniu. Niektóre instytucje wymagają obecnie jedynie 10% wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Nie jest to jednak powód do zbytniego optymizmu. Przed pandemią 10% wkład własny w kredycie hipotecznym był standardem. Dziś, mieszkanie dla młodych to zobowiązanie, które będzie Cię kosztowało więcej co miesiąc. Kosztem 10% wkładu własnego będą wyższe, comiesięczne raty kredytowe, co związane jest z wyższą częścią odsetkową każdorazowej płatności. Rata kredytu hipotecznego, w zależności od wybranej przed podpisaniem umowy opcji może składać się ze stałych, rosnących lub malejących proporcji wysokości części kapitałowej i odsetkowej. Zwróć uwagę na propozycję instytucji finansującej. Czy możesz liczyć na wsparcie rządowe?
Mieszkanie dla młodych 2023-czy będą jakieś ulgi?
Rządzący zapowiadają wsparcie dla rodzin. Jeśli jesteś rodzicem i chcesz kupić pierwszą nieruchomość, dla osób w wieku od 20 do 40 roku życia pojawi się gwarancja bankowa w kwocie 100 000 zł. Zapowiadana jest również dopłata rządowa do kwoty kredytu hipotecznego dla rodziców, posiadających drugie dziecko. W tym przypadku młodzi mogą liczyć na dopłatę do kredytu w kwocie 20 tysięcy zł. Na trzecie dziecko, biorąc kredyt hipoteczny młodzi rodzice otrzymają aż 60 tysięcy złotych dofinansowania, a na każde kolejne, do szóstego potomka, kolejno po 20 tysięcy złotych. Nowe mieszkanie dla młodych jest w fazie planowania, a obietnice rządzących dotyczą konkretnych sformułowań, zależnych od daty uchwalenia właściwych przepisów. W praktyce, obecnie warto liczyć na własne środki. Dopłata do kwoty kredytu hipotecznego nie będzie należna rodzicom, posiadającym jedno dziecko i oczekującym drugiego (wzorem funkcjonujących programów społecznych typu 500+).Zmiany w programie mieszkanie dla młodych warto obserwować, aby dostosować swoją sytuację finansową do najkorzystniejszych regulacji.
MDM 2023 w praktyce, czyli jak dostać kredyt hipoteczny na starcie
Ubiegając się o kredyt hipoteczny w 2023 roku przede wszystkim należy udokumentować regularność dochodów w określonym wymogami instytucji pułapie. Dochody to jedno kryterium, drugim jest natomiast wkład własny, który przepisy o dofinansowaniach zostaną ostatecznie potwierdzone, należy wnieść ze środków własnych. Instytucje bankowe dopuszczają finansowanie wkładu własnego za pomocą środków, stanowiących wartość działki budowlanej, innej nieruchomości. Uzyskaj kredyt hipoteczny z niższym wkładem własnym, rozsądnie porównując oferty wielu instytucji bankowych. Zwróć uwagę na całkowitą kwotę spłaty kredytu hipotecznego. Mieszkanie dla młodych to duże ułatwienie, jednak wysokość kredytu hipotecznego i związanych z nim wydatków warto dopasować do swoich możliwości. Warto wziąć pod uwagę również powierzchnię planowanej inwestycji, aby zmieścić się w ewentualnych założeniach rządowych, dotyczących wielkości planowanej inwestycji, objętej dopłatami. W informacjach pojawiają się maksymalne powierzchnie dla mieszkań: 75 m2 oraz 110 m2 dla zabudowy jednorodzinnej. Aby być na bieżąco z regulacjami warto śledzić najnowsze doniesienia, dotyczące rynku usług finansowych. Wytyczne rządowe mogą ulegać zmianom, a obowiązywanie przepisów będzie zależne od wielu czynników.
Pingback: Podatek od sprzedaży mieszkania 2023 – ile wynosi i kto powinien go zapłacić? - fundi.pl