Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania to jedna z kilku opcji, która pozwala na zakup wymarzonej nieruchomości. Niestety, aby z niej skorzystać, musimy spełnić kilka warunków. Jakich? Sprawdźmy!
Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania — czym jest?
Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania to alternatywny sposób pozyskania wkładu własnego, wymaganego przy kredycie hipotecznym. Nie cieszy się on tak dużą popularnością, jak chociażby wpłata „żywej gotówki”, jednak jest jedną z opcji dopuszczanych przez bank. Kredyt pod zastaw pozwala bowiem ustanowić hipotekę w księdze wieczystej konkretnej nieruchomości, w zamian za otrzymanie kredytu na zakup innej.
Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają właściciele działek budowlanych, na których planują postawić dom, a budowę finansować kredytem. Jednak nie tylko. Opcja ta wydaje się idealna również dla inwestorów, którzy posiadają inne nieruchomości na wynajem lub młodych, którzy decydują się na kredyt pod zastaw mieszkania lub domu rodziców.
Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej
Posiadanie nieruchomości pod zastaw w znaczący sposób zwiększa naszą szansę na otrzymanie kredytu. Jednak w sytuacji, gdy kredytobiorca nie posiada w ogóle zdolności kredytowej (np. nie zarabia), to nawet posiadając inną nieruchomość, nie otrzyma kredytu na zakup kolejnej.
Kredyt pod zastaw mieszkania — kto może skorzystać z oferty?
W takim razie kto może skorzystać z oferty kredytu pod zastaw? Beneficjentem może zostać każdy, kto posiada dochód, który pozwoli mu na regularną spłatę rat oraz tytuł prawny do nieruchomości, na której zostanie ustanowiony zastaw. Opcja ta wydaje się więc dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które mają problemu z uzyskaniem pozytywnej oceny zdolności kredytowej, jak i dla tych, którzy nie mogą zgromadzić wymaganego wkładu własnego w postaci gotówki. Banki najczęściej godzą się na to, aby inna posiadana przez nas nieruchomość, pokryła wysokość wkładu własnego.
Kredyt pod zastaw mieszkania — jakie dokumenty należy zgromadzić?
Bank, w zależności od sytuacji finansowej konkretnego kredytobiorcy może wymagać nieco innych dokumentów. Z pewnością jednak poprosi o te, które potwierdzą tytuł do danej nieruchomości. Takim dokumentem może być:
- odpis z księgi wieczystej,
- akt notarialny,
- wypis z rejestru gruntów (jeśli nieruchomością pod zastaw ma zostać działka budowlana).
Dla banku istotna będzie również informacja o osiąganych dochodach, dlatego może poprosić nas o wyciąg z konta z kilku ostatnich miesięcy. Niezbędne może okazać się również zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę.
Jak uzyskać kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania?
Osoby, którym zależy na uzyskaniu kredytu pod zastaw, muszą udowodnić kredytodawcy, że nieruchomość, na której zostanie wpisana hipoteka, należy właśnie do nich. Do składanego wniosku wystarczy dodać dokument potwierdzający tytuł własności np. odpis z księgi wieczystej czy też akt notarialny.
Niektóre banki traktują ten produkt jako pożyczkę hipoteczną, dlatego większość formalności można załatwić zdalnie, bez potrzeby zjawiania się w placówce. Potrzebne dokumenty nierzadkowystarczy wysłać mailem, podobnie jak przygotowany wcześniej wniosek. Jedyna sytuacja, w której będziemy zmuszeni do osobistego pojawienia się w banku to moment podpisania umowy.
Okres, w którym oczekujemy na decyzję kredytową, w takiej sytuacji może trwać nieco dłużej. Analitycy bankowi muszą dodatkowo prześwietlić nieruchomość, która stanie się zabezpieczeniem dla kredytu.
Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania — na co możemy go przeznaczyć?
Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, co oznacza, że środki pozyskane w ten sposób mogą zostać spożytkowane jedynie na cele mieszkaniowe. Te zależą jednak od oferty banku. Najczęściej pieniądze przeznaczamy na zakup lub remont nieruchomości.
Co ciekawe, w ofercie niektórych banków, kredyt pod zastaw mieszkania funkcjonuje jako produkt alternatywny dla pożyczki hipotecznej. W związku z tym otrzymane w ten sposób środki możemy przeznaczyć na dowolny cel taki jak: zakup samochodu, wycieczki czy też realizację kosztownego remontu.
O czym warto pamiętać decydując się na kredyt pod zastaw mieszkania
Po kredyt pod zastaw mieszkania najczęściej sięgają ci, którzy potrzebują dodatkowej gotówki, a kredyt gotówkowy nie jest udzielany na tak korzystnych warunkach. Zanim jednak zdecydujemy się podpisać umowę kredytową, warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferty, zwłaszcza jeśli jesteśmy jedynie współwłaścicielem danej nieruchomości. Młodzi kredytobiorcy w wielu przypadkach mogą bowiem wziąć kredyt pod zastaw mieszkania należącego do rodziców czy dziadków. Pod warunkiem, że będą w stanie udokumentować źródło dochodów.
Jeśli zależy nam na samodzielnym zestawieniu ofert, możemy skorzystać z porównywarek czy też kalkulatorów kredytów hipotecznych, które pomogą nam ustalić wysokość miesięcznej raty czy ogólnej kwoty zobowiązania. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która najlepiej ukazuje koszt kredytu. Oczywiście, im będzie ona niższa, tym lepiej.