kredyt na zakup działki

Kredyt na zakup działki – jakie warunki musisz spełnić?

Kredyt na zakup działki – jakie warunki musisz spełnić?

Mieszkanie w większym mieście powoli przestaje już być odzwierciedleniem marzeń wielu z nas. Zwłaszcza obecnie, kiedy ceny mieszkań są największe od paru lat, kawa z ciastkiem na tarasie swojego domu, to bardziej kusząca opcja. Proces budowy rozpoczyna się od znalezienia właściwego kawałka ziemi, na którym docelowo ma stanąć nieruchomość. Warto dowiedzieć się, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt na zakup działki. 

Kredyt na zakup działki budowlanej

Kupno działki budowlanej to pierwszy spośród etapów w procesie budowania domu. Chociaż wiele osób go bagatelizuje, to tak naprawdę dokonując wyboru swojego przysłowiowego miejsca na ziemi, sami możemy zdecydować, jak daleko będziemy mieć do sklepu czy ile kilometrów do szkoły będą musiały pokonać nasze dzieci. 

Zakup działki budowlanej można sfinansować ze swoich własnych funduszy, albo zaciągnąć odpowiedni kredyt. W wielu sytuacjach tego typu wydatek można pokryć ze środków, które pochodzą z kredytu hipotecznego, a czasami przyda się kredyt gotówkowy

Kredyt hipoteczny na zakup działki – warunki i koszty

Koszty zakupu działek budowlanych zależne są głównie od ich lokalizacji i wielkości. Działka, która będzie usytuowana w sporej aglomeracji albo na jej obrzeżach, będzie znacznie droższa od gruntów znajdujących się z daleka od mocno zagęszczonych terenów. Zanim więc wystąpimy o przyznanie kredytu na tego typu działkę, dowiedzmy się, jaką ilość pieniędzy będziemy mogli pożyczyć od danego banku. 

Niewątpliwie nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zakupienie działki pod budowę sfinansować ze swoich środków, jednakże nie każdego oczywiście będzie stać na tego typu inwestycję. Częstszą praktyką jest zaś nabywanie działek pod budowę przy wykorzystaniu środków, które otrzymało się w ramach hipotecznego kredytu. Dużo rzadziej zdarza się, iż klienci biorą w takim celu tradycyjne kredyty gotówkowe, bo chociaż nie wymagają one spełniania mniejszej ilości formalności, to jednakże ich oprocentowanie za każdym razem będzie dużo wyższe, zaś możliwy czas kredytowania znacznie krótszy (na przykład 10 zamiast 30 lat). 

Pod względem formalności, kredyt hipoteczny wzięty na poczet zakupu budowlanej działki nie różni się niczym od tego rodzaju kredytów zaciąganych na kupno mieszkania albo budowę własnego domu. W obu wymienionych przypadkach klienci mogą liczyć bowiem na atrakcyjniejsze, aniżeli w wypadku gotówkowego kredytu, oprocentowanie, jak również otrzymują bardzo długi czas kredytowania, który może wynosić nawet do 35 lat. Żeby jednakże można było otrzymać od instytucji bankowej pożyczkę na poczet budowy domu, kredytobiorca musi uprzednio spełnić wiele ważnych wymogów, które są typowe właśnie dla różnego typu hipotecznych kredytów. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki budowlanej? 

Zanim zaplanujemy dokładnie kupno działki budowlanej, powinniśmy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. Takie działanie pozwoli nam na sprawdzenie: jaki typ zabudowy został dopuszczony na wybranej działce, rodzaj dopuszczonego dachu, jak i wysokość maksymalną przyszłych zabudowań. 

Dodatkowo powinniśmy poddać weryfikacji to, czy działka, którą chcemy nabyć, to działka budowlana. Żeby można było to zrobić, należy; 

  • pobrać z witryny internetowej gminy albo miasta plan przestrzennego zagospodarowania,
  • sprawdzić na danym planie, jakie jest przeznaczenie docelowej działki,
  • znaleźć szczegółowe informacje przypisane do symbolu terenu, na którym znajduje się nasza działka. 

Uzyskanie zdolności finansowej na poczet zaciągnięcia kredytu na działkę budowlaną

Lista warunków, które będziemy musieli spełnić, aby bank pożyczył nam środki na działkę budowlaną, nie zawsze będzie taka sama, gdyż zależy w dużej mierze od polityki danej instytucji. Niemniej jednak, zwykle pokrywa się ona z wymaganiami, które stawiane są podczas brania kredytu hipotecznego na zakupienie nieruchomości. Osoba, która chce uzyskać kredyt na poczet zakupu działki budowlanej, winna posiadać przede wszystkim stałe źródło dochodów, dobrą historię kredytową i stabilne zatrudnienie, jak również brak jakichkolwiek dużych finansowych zobowiązań. 

Tak samo, jak ma to miejsce w wypadku hipotecznych kredytów na poczet zakupu mieszkania albo domu, instytucje bankowe pożyczając środki na zakupienie gruntu, także wymagać będą od klientów własnego wkładu. I to wyższego, gdyż wynoszącego od 30 do 50 procent wartości danej działki. Dzieje się tak dlatego, iż dla banków kredytowanie kupna działek budowlanych nie jest aż tak bardzo opłacalne, jak przykładowo hipoteka na mieszkanie czy dom. W wypadku zaistnienia jakichkolwiek komplikacji ze spłacaniem rat kredytu, działka dla banku będzie dużo trudniejsza do sprzedania. 

Jakie warunki trzeba spełniać, aby postarać się o kredyt na działkę?

Wymogi, które stawiane są przed klientami wnioskującymi o kredyt na poczet zakupu działki, nie różnią się zbytnio od tych, które są kryteriami w przypadku kredytu hipotecznego na zakupienie mieszkania: 

  • stałe źródło dochodów,
  • odpowiednio dobra zdolność kredytowa,
  • górna granica wieku – 70/80l lat w chwili spłacania ostatniej spośród rat,
  • minimalny wiek kredytobiorcy – zwykle przynajmniej 21 lat. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top